Обавештења
Такмичење у прављењу игара
22.11.2019. године
Регионални иновациони стартап центар Ваљево, са седиштем на Факултету здравствених и пословних студија Универзитета Сингидунум, уз подршку Кабинета министра за иновације и технолошки развој Републике Србије, организовао је такмичење у прављењу игара. На такмичењу су учествовали ученици средњих школа и гимназија, као и студенти који су се такмичили у посебној категорији. Нашу екипу чинили су ученици трећег разреда, електротехничари рачунара: Александар Радовановић, Ђорђе Марковић, Цвијан Лукић и Страхиња Васиљевић, са наставницом Милијаном Петровић.
Такмичење су реализовали предавачи и ментори: Урош Павловић (Game Designer, 3D generalist) и Марко Марковић (доктор рачунарских наука и предавач). Уводно предавање на тему: "Како се праве игре", одржао је Урош Павловић. Затим су дефинисани задаци и правила рада. Такмичење је трајало три сата. За то време тимови ученика имали су задатак да осмисле сценарио игре: да дефинишу да ли је игра за једног или за више играча, да опишу окружење, механику игре, улогу ликова, награде, нивое и друго.
За време такмичења ученика, одржана је паралелна сесија за наставнике, радионица "Веб 2.0 алати у настави". Радионицу је водила Соња Урошевић, професор немачког језика и аутор семинара из области методикe наставе.
Након презентовања радова које су тимови направили, жири је изабрао најбоље, на основу оригиналности идеја, разрађености предлога и других детаља. Наш тим je освојио друго место. Честитамо ученицима!
Припремила и објавила: Милијана Петровић
Trafficking 2019
И ове године подржали смо акцију Црвеног крста Србије у борби против трговине људима. У сарадњи са Општинским одбором Црвеног крста у Лајковцу, реализовали смо активности из програма "Основи безбедности деце". Ученицима смо приказали презентацију о превенцији и заштити деце од трговине људима, као најгорим обликом искоришћавања и злоупотребе деце и најгрубљег облика кршења свих дечијих права. Видели су основне карактеристике и облике искоришћавања деце, фазе у процесу трговине људима (врбовање, транспорт, искоришћавање, изолацију, принуду и друге), са посебним освртом на превентивне мере заштите.
Кроз приче јунака из филма "Посматрачи", ученици су се упознали са поступцима и са последица ове појаве модерног ропства.
У обележавању догађаја учествовали су ученици из одељења: III3, III4, IV3 и IV4. Реализацију предавања и разговор са ученицима обавила је Милијана Петровић, председник Одбора Црвеног крста у школи.
Припремила и објавила Милијана Петровић.
Microsoft School
Овог лета придружили смо се програму Microsoft Schools, заједно са још четири образовне установе у Србији и око хиљаду школа широм света. То ће нам помоћи да побољшамо статус школе, путем повезивања и ангажовања у овој заједници. Доступни су нам многи ресурси и специјални програм Showcase School. Ово је почетак пута ка трансформцији целе школе, у циљу побољшања наставе и учења, коришћењем Microsoft алата и технологија.
Номинацију за Microsoft Schools програм и подношење пријаве урадила је Милијана Петровић, Microsoft Innovative Educator Expert од 2016. године, на основу пројеката и других активности које спроводи са ученицима.