Техничар мехатронике треба да препозна локализује и отклони квар, тј. да препозна да ли је квар у некој електричној, електропнеуматској, пнеуматској, хидрауличној компоненти или у контролеру или у неком механичким делу. Због тога је потребно да у основи познаје све дисциплине које су присутне у једном мехатронском систему, нарочито практичне вештине које су у тим дисциплинама заступљене.
Настава из стручних предмета одвија се у савремено опремљеним кабинетима. Ученицима се омогућава стицање знања и вештина у режиму симулације коришћењем рачунара и квалитетног софтвера и на реалним уређајима који су пре свега безбедни за рад и учење.
IV степен
- техничар мехатронике
Опис послова
Техничар мехатронике
Мехатроника није нова техничка грана, већ новонастали приступ који наглашава неопходност уједињавања и снажног међуделовања различитих подручја технике. Мехатроника представља комбинацију машинства, електронике, софтверског инжењерства и управљања. Са појавом ове научне дисциплине, јавила се потреба за образовањем стручних кадрова из ове области.
У току четворогодишњег школовање ученици стичу потребна знања и вештине за функционално повезивање електро, машинских и информатичких технологија. Ученици усвајају знања из електронике, теорије система аутоматског управљања, мерења, механике, хидраулике, пнеуматике, рачунарства и роботике.
Након завршетка школовања ученици ће бити оспособљени за рад и одржавање комплексне опреме и система, који се састоје од електротехничких (електронских), машинских, оптичких, аутоматизованих и рачунарских склопова, за надзирање сложених процеса у погонима и пројектовање аутоматских система, машина и алата.
Техничар мехатронике услужно (сервисно) одржава и поправља сложену опрему и системе (аутоматизоване, односно компјутерски вођене) у производној техници, медицинској техници, техничким процесима, мерној опреми и сл.
Лабораторије су опремљене свим потребним уређајима за лако и успешно савладавање градива (један ученик-један рачунар, испитни столови за: електротехнику, хидраулику, пнеуматику, роботска станица, итд.)
Своје школовање ученици који заврше овај образовни профил могу наставити на свим техничким факултетима и вишим школама, првенствено у подручју машинства, електротехнике, електронике и информатике. Већина техничких факултета у Србији школује инжињере мехатронике. У европи постоји велики број техничких факултета на којима се изучава мехатроника као посебан смер, или се на машинским смеровима изучава Мехатроника као једна научна дисциплина.
Техничар мехатронике је нови образовни профил који омогућава праћење савремених токова науке и технологије и биће неопходан у савременим производним погонима.
Алумни
Jenny McAdams
Teacher
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.
Jenny McAdams
Teacher
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.
Sheldon Anderson
Teacher
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.
Sheldon Anderson
Teacher
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.